V Paříži se od 30.11. do 11.12.2015 konala důležitá konference o globálním klimatu, jež skončila přijetím závazné Pařížské dohody. To je určitě důvodem k radosti, neboť dohoda je výrazem přijetí zodpovědnosti jednotlivých zemí za další vývoj klimatu. Obavy tím ovšem zažehnány nejsou.
Archiv články 2015
Životní prostředí a zdraví (Josef Rajchard)
Ve vztahu k ochraně životního prostředí nás může zajímat mnohé: co ve skutečnosti dýcháme a jak se na tom podílíme svou činností. Jak poškození jednotlivých složek prostředí ovlivňuje zdraví nás, kteří v něm žijeme. Atd. Nejde ale jen o zdraví: zdravotní stav lidí má totiž bezpochyby přímé sociální dopady.
Sociální a/nebo ekologická encyklika? (Petr Štica)
U příležitosti prezentace vydání českého překladu encykliky v září t. r. byl v obchodě pražského nakladatelství Paulínky jako host přítomen ThLic. Petr Štica, Th.D. z univerzity v Münsteru, odborník na křesťanskou sociální nauku. Jeho příspěvek přinášíme v upravené verzi.
Deklarace semináře KaP
Účastníci hnutí "Křesťan a práce" se letos na svém tradičním semináři zabývali souvislostmi politiky a trhu práce. Obzvláštní pozornost byla věnována lidem nad 50 let, kteří jsou při současném fungování trhu práce výrazně znevýhodňováni.
Proč číst Laudato si´? (Jiří Šenkýř)
"Papež bije na poplach: vzpamatujme se, už není moc času. Technologická úroveň pokročila, ale společenské vztahy ji nestačí dohánět. Situace začíná být vážná.... Máme novou encykliku, umíme číst a můžeme o předložených tématech svobodně diskutovat. Můžeme i ledaco změnit."
Vykřičníky a otazníky nad novou encyklikou (Roman Míčka)
Poslední encyklika papeže Františka vzbuzuje nadšení, vede však i ke střízlivým otázkám typu: Přináší encyklika nové důrazy, vnáší nový tón, chce provokovat nebo inspirovat? A nakolik je obsahově v souladu s dosavadní tradicí sociálních encyklik?
Prezentace nové papežovy encykliky
Dne 20.6. probíhala takřka synchronně na různých místech světa - i naší republiky - prezentace první "ekologické" encykliky. V Praze se tak dělo v režii Mons. Václava Malého.
Člověk a ekonomie (Lubomír Mlčoch)
... aneb K čemu nás vybízí svatý Otec? Předneseno na semináři „Dr.Nosek - terciář a politik v roce sv. Ludvíka IX.“. Praha, Klub františkánského kláštera u P. Marie Sněžné, 17.dubna 2015.
Sociální učení církve v Indii? (Roman Míčka)
V indickém rámci působící křesťanství není sice dominantní silou, ale kreativní minoritou, která je povolána aktivně přispět k hájení hodnoty člověka, rovnosti lidí a jejich důstojných životních podmínek. Mnohé již bylo vykonáno, ale indičtí křesťané zdá se čelí stále novým výzvám v poněkud složitější situaci.
Opravdu víme, co je ekologie? (Josef Plocek)
Přestože jsem se s tímto pojmem setkával po dlouhá léta v různých článcích a novinách, nikdy jsem nezjistil, co přesně tato nauka znamená. Zlobil jsem se na svou neznalost a nedostatečnost poznání i na autory defektních článků.
Recenze na "Farnost sv. Prekéra" (Luděk Rychetník)
"Farnost sv. Prekéra" je ironický název pro všechny nezaměstnané a polozaměstnané, ty, kteří jsou odkázáni na nejistou a špatně placenou, "prekérní" práci. Jejich počet vykazuje rostoucí trend již od devadesátých let. Autorova argumentace je následující ...
Nad synodou s nadějí (Jindřich Šrajer)
Mimořádná biskupská synoda o rodině vyvolává diskuse a polemiky, navozuje očekávání i obavy včetně zvýšeného až bezprecedentního zájmu médií. Jde o zásadní téma současnosti. Jak odpovědět na palčivé a stále naléhavější problémy rodin?
"Vládněte nad rybami moře" (Josef Rajchard)
„Vládněte nad rybami moře, nad ptáky a nad všemi živočichy země“. (Gn 1,28b) Tento příkaz Stvořitele bývá nepochopen ze strany mnohých, včetně některých křesťanů. Setkáváme se s názorem, že křesťanství zavinilo devastaci životního prostředí, přírody.
Co je ekologie? (Josef Rajchard)
Osvětlení pojmu „ekologie“ vzhledem k jeho často zkreslenému chápání ze strany novinářů, politiků a jimi ovlivněné veřejnosti a rovněž vzhledem k názvu naší odborné „ekologické sekce“.
Hovoří se dnes o rodině moc či málo? (Marie Oujezdská)
Slyšíme o hledání pěstounských rodin, o rodinách uprchlíků, o dětech, kterým stát bude přispívat na obědy... Na rodinné poměry se ale třeba zaměstnavatelé ptát nesmějí ... Rodina se totiž stává tématem jako sociální problém ...
Papež František a Pán světa (Roman Míčka)
... aneb Doporučená četba papeže Františka. Už jste uposlechli výzvy papeže Františka a přečetli si Bensonova Pána světa? Že nevíte, o čem je řeč? ... Nevzpomínám si, že by v poslední době papež doporučoval k četbě nějakou beletristickou knihu ...
Jak rozumět sociální spravedlnosti dnes? (Luděk Rychetník)
Vládne v naší společnosti spravedlnost? A je naše společnost sociálně spravedlivá? Dvě otázky, které spolu úzce souvisejí ...
Sociálně-tržní hospodářství - sborník z Mezinárodního semináře Lidice
V červnu minulého roku proběhl v Lidicích seminář českých a německých ekonomů na téma sociálně tržního hospodářství. Příspěvky ve sborníku přinášejí kritickou reflexi polistopadového vývoje u nás a analyzují možné trendy dalšího vývoje; sborník je dvojjazyčný.