- zpráva ze setkání sociální komise COMECE (Brusel, 28.–29. 11. 2017). Problematika práce, jejíž reflexe je významnou součástí sociální nauky církve, se stala předmětem dvoudenního společného setkání Sociální komise COMECE se zástupci katolických organizací jako jsou odbory či sdružení podnikatelů, dalšími specialisty a evropskými politiky (zasedání se zúčastnil poslanec EP Nicola Danti).
Archiv články 2017
Evropa jako místo naděje – konference, říjen 2017 (Jakub Jinek)
Byly uplynulé volby také o našem členství v Evropské unii? Někteří je tak nepochybně vnímali. Jedni uváděli, že jejich výsledky přinesly porážku současné politiky EU. Jiní počítali odlišně: i pokud sečteme-li 40 % pro populisty a 8 % pro komunisty, stále nám vychází mírná převaha těch, kdo s evropskou integrací souhlasí.
Etika techniky a ekonomie (Lubomír Mlčoch)
Jde o zamyšlení na téma "digitální svět práce - nová průmyslová revoluce". Text je upravenou podobou příspěvku předneseného na semináři hnutí Křesťan a práce na Velehradě v září 2017.
Politické strany zrcadlem sociální nauky církve (Jiří Zajíc)
Panu Jiřímu Zajícovi, členovi SO ČBK, jsem položila tři krátké otázky před volbami 2017. Po nich následuje jeho reflexe vybraných politických stran (hnutí).
Politologická konference v Polsku (Marián Sekerák)
Ve dnech 14. až 15. září 2017 se na půdě Institutu politologie Vratislavské univerzity v Polsku uskutečnila již 22. konference Středoevropského sdružení pro politické vědy (CEPSA). V rámci studijního výjezdu SO ČBK se jí zúčastnil M. Sekerák, člen ekonomické sekce.
Vzpomínka na Luďka Rychetníka
Lubomír Mlčoch vzpomíná na Luďka Rychetníka jako na učitele, kolegu a bratra v Kristu...
Zpráva ze studijního výjezdu (David Macek)
Díky laskavé podpoře Pracovní skupiny pro sociální otázky při České biskupské konferenci a Nadace DRFG jsem se v polovině ledna zúčastnil festivalu New York Encounter 2017 a navštívil rovněž severoamerickou pobočku Papežského institutu Jana Pavla II. na Katolické univerzitě ve Washingtonu.
Vzpomínka na setkání s profesorem Novakem (Lubomír Mlčoch)
Prof. Mlčoch přináší osobní vzpomínku na setkání se zesnulým americkým filosofem, novinářem, spisovatelem, diplomatem slovenského původu, který se ve svých knihách a článcích zabýval filosofickými, teologickými, ale i ekonomickými a v narůstající míře také politickými tématy. Prof. Novak zemřel 17. února 2017.
Odpady jako součást našeho světa (Jana Vacíková)
Co je odpad? Právě platná definice ze zákona o odpadech (č. 185/2001 Sb., ve znění momentálně 42. novely) zní: Odpad je každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit. Už z této definice jasně vyplývá, že nikdo přesně neví, co to ten odpad je, a hlavně, co odpad není. I na to zákon pamatuje a stanovuje, že v pochybnostech, zda věc je či není odpadem, rozhoduje krajský úřad.
Umění vést: Anglosféra nebo globální Británie?
Toto je třetí dopis z Anglie o britském odchodu z EU ('BREXIT'). Dva předchozí dopisy „Analýza post mortem" a „Británie po brexitu: jak dál?" zkoumají příčiny překvapivého výsledku referenda v červenci a následné dění na podzim roku 2016. Oba jsou k dispozici v položce Archiv - Články rok 2016. Tento třetí dopis je věnován vývoji počátkem roku 2017.