Na začátku prázdnin schválila Poslanecká sněmovna zákonný předpis s názvem Milostivé léto, který má pomoci lidem zadluženým u veřejnoprávních institucí zbavit se jednoduše a s konečnou platností svých závazků.
Archiv články 2021
Jaký je vztah mezi ekologickou výchovou a spiritualitou? Zveme Vás na závěrečné setkání nad encyklikou Laudato si´
Setkání proběhne ve středu 15.12. 2021 od 19.00 hod a bude se týkat šesté kapitoly s názvem "Ekologická výchova a spiritualita". Pozvání do diskuze přijala prof. RNDr. Hana Čížková, CSc., profesorka ekologie, a doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol., docent působící na Katedře sociální a charitativní práce, který je současně vedoucím SO ČBK.
Jak se zorientovat a jak jednat? Zveme Vás na páté setkání nad encyklikou Laudato si´
Srdečně Vás zveme na páté setkání v rámci debat nad myšlenkami encykliky Laudato si´ s prof. Čížkovou a doc. Šrajerem. Diskuze proběhne on-line ve středu 20.10. 2021 v 19.00 hod a bude se týkat páté kapitoly s názvem "Jak se zorientovat a jak jednat".
Jaký svět chceme předat těm, kdo přijdou po nás, dětem, které nyní vyrůstají? Přečtěte si zápis ze čtvrté schůzky nad Laudato si´
Přinášíme Vám shrnutí hlavních myšlenek ze setkání nad encyklikou Laudato si´ na téma Integrální ekologie. Hosty byli prof. RNDr. Hana Čížková, CSc., profesorka ekologie, PhDr. Vojtěch Šimek, Ph.D., odborný asistent na Katedře filosofie a religionistiky a doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol., docent působící na Katedře sociální a charitativní práce, který je současně vedoucím SO ČBK.
Buď pochválen, můj Pane… Zastavení nad encyklikou Laudato si´
„Buď pochválen, můj Pane, se vším svým stvořením! Buď pochválen za naši sestru, matku Zemi, která nás živí a stará se o nás…“ zpívá svatý František z Assisi s vděčností Bohu za svět kolem sebe. Umíme s takovou vděčností žít i my? K zamyšlení nad tím nás vybízí papež František ve své encyklice Laudato si´, kterou vydal před šesti lety.
Co je to integrální ekologie a co všechno obnáší? Zveme Vás na čtvrté setkání nad encyklikou Laudato si´
Diskuze proběhne on-line ve středu 15.9. 2021 v 19.00 hod a bude se týkat čtvrté kapitoly s názvem "Integrální ekologie".
Co znamená synoda (Jiří Šenkýř)
Přečtěte si článek Jiřího Šenkýře o významu synody. Text nabízí přínosný vhled do dané problematiky, a to zejména v souvislosti s nadcházející biskupskou synodou. Ta se započne v říjnu tohoto roku.
Jaké jsou lidské kořeny ekologické krize? Zveme Vás na třetí setkání nad encyklikou Laudato si´
Diskuze proběhne on-line ve středu 23.6. 2021 v 19.00 hod. a bude se týkat třetí kapitoly s názvem "Lidský kořen ekologické krize". Pozvání přijal PhDr. Vojtěch Šimek, Ph.D., odborný asistent na Katedře filosofie a religionistiky Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Věda je reduktivní. Některé funkce náboženství jsou nezastupitelné, řekla Kolářová na setkání nad Laudato si´
Přinášíme Vám shrnutí hlavních myšlenek, o které se podělila Mgr. Lucie Kolářová, Dr. theol. během druhého setkání nad encyklikou Laudato si´. Doktorka Kolářová hovořila o vztahu vědy a víry a vztahu člověka k přírodě, k sobě samému a k Bohu.
Pozvánka na druhý seminář zaměřený na encykliku Laudato si´
Rádi bychom vás jménem tematické skupiny „Integrální antropologie a ekologie“ pozvali na druhé setkání v rámci cyklu debat nad encyklikou Laudato si´. On-line seminář se uskuteční ve středu 19. května od 19 hod. Téma diskuze bude odrážet myšlenky obsažené ve druhé kapitole s názvem "Evangelium stvoření".
Postřehy k webináři o biodiverzitě s názvem The Road to COP15 (J. Vacíková)
20. dubna se konal webinář o biodiverzitě s názvem The Road to COP15 (Cesta k 15. zasedání zemí, které podepsaly Úmluvu OSN o biologické rozmanitosti, které se má konat v říjnu v Číně). Přednášeli tam kardinál Peter Turkson, prefekt vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj, a britská bioložka Jane Goodallová.
Co se děje našemu domovu? Přinášíme vám shrnutí hlavních myšlenek z prvního semináře zaměřeného na encykliku Laudato si´
Profesorka Hana Čížková a profesor Bedřich Moldan, kteří byli hosty prvního semináře zaměřeného na encykliku Laudato si´, se podělili o své hlavní myšlenky i písemně.
Pozvánka na první ze série seminářů zaměřených na myšlenky encykliky Laudato si´
Rádi bychom vás jménem tematické skupiny „Integrální antropologie a ekologie“ pozvali na první setkání v rámci cyklu debat nad encyklikou Laudato si´. On-line seminář se uskuteční ve středu 21. dubna v 19.00 hod.
Prohlášení předsedy ČBK k projednávání novely zákona o exekutorech
Přečtěte si prohlášení arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, ohledně neúměrně dlouhého projednávání novely zákona o exekutorech.
Fratelli tutti. Návštěva Iráku poukazuje na papežovu oddanost myšlence všelidského bratrství (prof. Kropáček)
Byla to událost, která se nepochybně zapíše do dějin křesťansko-muslimských vztahů jako rozhodný a statečný krok k vzájemnému porozumění pro dobro všech.
Schůzka tematické skupiny SO ČBK „Integrální antropologie a ekologie“
V pátek 12.3.2021 proběhlo on-line setkání tematické skupiny „Integrální antropologie a ekologie“. Komuniké ze schůzky si můžete stáhnout níže.
Teologie politiky (Jiří Šenkýř)
Na prahu nové éry, čtvrt roku před událostmi v americkém Kapitolu, píše papež František encykliku Fratelli tutti. Její podtitul zní: O bratrství a sociálním přátelství. (Sociální přátelství je jiný pojem pro dobrou politiku.)
Ekologii a ekonomiku v dnešním světě nelze oddělit: úvaha nad myšlenkovou mapou Ludmily Barborkové (Hana Čížková)
Výzkum ekologických a ekonomických souvislostí již přinesl dostatek důkazů o provázanosti lidských aktivit s prostředím dnešního světa. Zapracování jejich závěrů do každodenního života však vyžaduje aktivitu dalších profesních skupin i široké občanské společnosti: v první řadě širokou osvětu, v návaznosti na ni potom jak strukturální změny v celospolečenském měřítku, tak i změny v prioritách a chování jednotlivců.